18 listopada 2019

Karmy odchudzające dla psa

Nadwaga i otyłość to problem dotykający nie tylko ludzi. Ten problem dotyczy coraz większej ilości zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów. Niestety, winnymi często okazują się sami właściciele, w niewłaściwy sposób karmiący swoje zwierzęta i nie zapewniający im wystarczającej ilości aktywności fizycznej. Kwestii otyłości u psów nie można bagatelizować, ponieważ prowadzi ona do poważnych zaburzeń funkcjonowania narządów i układów ciała: chorób stawów i narządu ruchu, cukrzycy, zaburzeń metabolicznych czy chorób serca i układu krążenia. W skrajnych przypadkach znaczna otyłość może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. W znacznej ilości przypadków powstanie otyłości u psa związane jest z karmieniem go niewłaściwą karmą. Pomocą może być zmiana karmy na taką, która nadaje się dla zwierząt mających problem ze zbyt dużą wagą. Właściciele psów często nie wiedzą, czym należy kierować się przy wyborze karmy. Dlatego postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik dotyczący karm odchudzających dla psów. 

Źle dobrana karma
Podstawową zasadą w karmieniu czworonogów jest odpowiednio zbilansowana dieta. Wraz z wiekiem pies ma coraz mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, przy jednoczesnym wykazywaniu coraz większego apetytu. Pies je coraz więcej, a właściciel sądzi, że skoro zjada wszystko, to widocznie tyle właśnie potrzebuje. Niestety, żywienie psa karmą o zbyt dużej kaloryczności lub dawanie mu za dużych porcji jedzenia może doprowadzić do stanu, w którym zwierzę nie jest w stanie spożytkować całej wartości energetycznej. W związku z tym niezużyta część kalorii odkłada się w ciele zwierzęcia w postaci nagromadzającej się tkanki tłuszczowej. Opiekunowie czworonogów popełniają jeszcze inny błąd, podając psom niepracującym karmę dla psów będących w toku treningowym. Właściciele myślą, że jeżeli będą trzymać się zaleceń producenta w zakresie ilości i częstotliwości podawania takiej karmy, to unikną problemów ze zdrowiem swoich podopiecznych. Zapominają jednak, że pies wychodzący z domu jedynie kilka razy dziennie na krótki spacer ma zdecydowanie niższe zapotrzebowanie energetyczne niż pies pracujący. W takich przypadkach karma wysokokaloryczna nie tylko nie nadaje się dla psa, lecz także po prostu mu szkodzi. 

Karma odchudzająca – czyli jaka?
Gdy zauważymy u naszego pupila pierwsze objawy otyłości, należy bezwzględnie przedsięwziąć odpowiednie środki mające na celu zmniejszenie masy ciała. To ważne nie tylko ze względów estetycznych, lecz także zdrowotnych. Skuteczną pomoc w odchudzaniu mogą stanowić specjalne karmy odchudzające. Karmy odchudzające to takie, które mają obniżoną wartość kaloryczną. Zaleca się ich stosowanie nie tylko u psów z już zdiagnozowaną otyłością, lecz także tym wykazującym tendencję do tycia (na przykład niektórym rasom z genetycznymi predyspozycjami do otyłości, między innymi cocker spanielom, owczarkom szetlandzkim, retrieverom, jamnikom, spanielom, terierom szkockim, bassetom). Dieta psa z nadwagą musi być bardzo restrykcyjna. Najlepiej by była skomponowana przez lekarza weterynarii. Karmy odchudzające dla psów charakteryzują się obniżoną zawartością tłuszczu i węglowodanów. Tego rodzaju karmy zawierają przy tym odpowiednio zbilansowaną wartość składników odżywczych. 

Karmy dla psa z otyłością
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karm odchudzających, które będą odpowiednie dla psów z otyłością. Pamiętajmy, że najlepiej by wyboru konkretnej karmy dokonał lekarz weterynarii. Wśród najskuteczniejszych karm odchudzających dla psów znajdują się między innymi:

ACANA LIGHT&FIT
To karma z bardzo dużą zawartością naturalnych składników odżywczych. Składa się z mięsa kurczaka, całych jaj i storni. Charakteryzuje się bardzo małą zawartością węglowodanów przy jednoczesnej wysokiej zawartości białka. 

ORIJEN FIT i TRIM
Karmy Orijen to jedne z najlepszych karm dla psów. Orijen Fit i Trim to doskonała karma dla dorosłych psów z nadwagą. Zawiera ponad 85% mięsa, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką zawartością białka. Niska wartość kaloryczna i niewielka zawartość węglowodanów sprzyja odchudzaniu psów z nadwagą.

Plan odchudzania
Właściciele psów trafiający do gabinetów weterynarii najczęściej decydują się na taki krok zdecydowanie za późno. W lecznicach bardzo często pojawiają się psy z zaawansowaną nadwagą, których opiekunowie zaniedbywali ich żywienie przez bardzo długi czas. Strategia działania w takich sytuacjach polega na ustaleniu przez weterynarza szczegółowego planu odchudzania. Pierwszym etapem jest ustalenie docelowej wagi psa. W kolejnym etapie weterynarz ustala zalecenia związane z karmą – w zależności od konkretnego przypadku decyduje o rodzaju podawanej od tej pory karmy (suchej lub mokrej) oraz ilości posiłków w ciągu dnia. Określane jest także dzienne zapotrzebowanie kaloryczne psa, którego w żadnym wypadku nie można przekraczać. Oprócz ustaleń dotyczących karmienia weterynarz dobiera ponadto plan aktywności fizycznych dostosowany do możliwości i wieku psa. Właściciel zobowiązany jest do ścisłego przestrzegania wszystkich zaleceń. Lekarz ustala także realny czas, jaki jest potrzebny do osiągnięcia zakładanych rezultatów.